palusalu aiad

Kuidas aeda talveks ettevalmistada?

Kuidas aeda talveks ettevalmistada

Talv tuleb millegipärast igal aastal ootamatult – tahaks, et suvi ja sügis pikemalt kestaks ja lilleilu pikemalt nautida saaks. Aga ta tuleb sellegipoolest ja ongi hea nii Sulle endale kui ka aiale. Talv on loodusele puhkeaeg.

Enne talve tulekut tuleb aias veel paar olulist tööd ära teha, selleks, et kevadel lihtsam oleks või kasvõi sellepärast, et haigused ei leviks. Need tööd tuleb enne talve ette võtta:

 

  1. Tööriistad korrastada – puhastada, õlitada, parandada, teritada – või mis iganes nende heaks teha tuleb, et nad täiuslikult jälle töökorras oleksid ning viia talvekorterisse (kuuri alla, aita…) Seda võib teha vabalt sel ajal, kui väljas on miinuskraadid.
  2. Veenõud, voolikud, vihmaveetünnid, veesüsteemid, pumbad tühjendada enne külmade tulekut. Kui vesi sisse jääb, külmuvad torud, tünnid jms lõhki.
  3. Muru talveks ettevalmistada – puulehed murult riisuda. Muru vajab ka talvel piisavalt õhku ja valgust, muidu võib ta nakatuda seenhaigustega, muutuda õrnaks ja sammalduda. Muru tugevdab ka sügisene kaaliumirikas väetis, mis külvatakse augusti teises pooles/septembri alguses. Kindlasti peaks jälgima muru kõrgust, mis jääb talve alla. See ei tohiks olla oluliselt kõrgem kui 3,5 cm. Muru saab niita sula ilmaga vajadusel ka detsembris.
  4. Maha kukkunud puuviljad, mis on veel söögikõlblikud võib talvel jahedas säilitada, ülejäänud võib komposteerida. Haiged viljad (eriti puuviljamädanikuga), mis on maha kukkunud või veel puu otsas, tuleb kokku korjata ja hävitada (näiteks lõkkes või maasse kaevata vähemalt 30 cm sügavusele). Kui jätta puuviljamädanikuga viljad puudele, levivad kevadel seeneeosed terves aias kiiresti ja lihtsalt laiali. See töö oleks ka hea teha ära enne külmade tulekut.
  5. Külmaõrnu taimi kaitsta külma eest
    – roosid katta pakasekaitse kangaga. Väga lihtne ja kiire meetod, ei ole vaja üles kuhjata, raame ehitada või kangast eraldi kinni siduda. See töö tuleb ette võtta enne kui väljas on oodata -7C.
    – pottides kasvavad taimed viia keldrisse või mujale jahedasse (maitsetaimed, lembeliilia, fuksiad) või taimed, mis ei karda külma, nende potte kaitsta külma eest näiteks pakasekaitse kanga abil.
    – õrnad püsikud katta lehemultšiga või kuiva turbaga, võib katta ka pakasekaitse kangaga. Lehtedega on lihtsam katta ja saab suurema ala kaetud. Katta võiks peale esimeste pidevate miinuskraadide ilmumist. Liiga vara ei tasu kinni katta.
    – hiina siidpööris kokku siduda, et vältida niiskuse sattumist puhmikusse
  6. Veesilm puhastada – lõigata ära veetaimede pealsed, puhastada puulehtedest.
  7. Sibullilled istutada uueks aiahooajaks – nii peenardesse kui ka pottidesse. Potti võid istutada alumisse kihti sibullilled ja peale sügisese istutuse (näiteks kanarbikud, kõrrelised). Sibullilli võid peenrasse istutada nii kaua kuni labidas maasse läheb.
  8. Kasvuhoone puhastada, korda teha ja läbi kaevata. Eelmise hooaja köögiviljataimed välja viia ja põletada.
  9. Püsilillepeenras püsikud maha lõigata – seda tööd saab väga hästi teha ka miinuskraadidega ja külmunud mullaga. Alles võid jätta nende püsikute pealsed, mis on veel dekoratiivsed. Kindlasti ära lõika maha igihaljaid pealseid. Suurem osa pealseid oleks tark sügisel maha lõigata, sest see pärsib taimekahjurite ja -haiguste levikut aias ja vähendab kevadel töömahtu. Samas dekoratiivsed pealsed annavad talvel aiale omapära ja ilu.
  10. Peenra servad ja peenrad korda – korrasta enne talve veel peenra servad, lõika labidaga ja tõsta üles. Oluline on võtta välja kõik püsiumbrohud koos juurtega. Kobesta peenrad üle ja võta välja umbrohud. Talvel kasvavad umrohud ka madalate temperatuuridega edasi.

Sügisene põhjalik ettevalmistus säästab kevadel oluliselt Sinu aega ja Sa saad tegeleda teiste tähtsate kevadtöödega.

Maria

Jaga postitust:

Seotud artiklid

Vaade 2024. aasta aiatrendidele

2024. aasta toob meile aiandusmaastikul uusi ja põnevaid suundumusi, mis mõjutavad kogu aiandusmaailma. Vaatame üle, kuidas sina saad neid trende enda aia kujundamisel kasutada ning

aiatrendid 2023

Aiatrendid 2023

2023. aasta aiatrendid on väga palju mõjutatud eelmiste aastate väljakutsetest: kuumalained, hinnatõus, eraldatus ja väliruumi kasutamine toa pikendusena, rohkem aega enda jaoks, jätkusuutlikkus. Esikohal on

Maria Palusalu

Kes ma olen ja miks siin kirjutan?

Minu nimi on Maria Palusalu. Kasvasin üles maal põldude, lillepeenarde ja loomade keskel – mu isa pidas lehmi, pulle, lambaid, sigu, kanu, hobuseid kui olin

Scroll to Top