palusalu aiad

Vaade 2024. aasta aiatrendidele

2024. aasta toob meile aiandusmaastikul uusi ja põnevaid suundumusi, mis mõjutavad kogu aiandusmaailma.
Vaatame üle, kuidas sina saad neid trende enda aia kujundamisel kasutada ning kuidas meie Palusalu Aedade tiimiga neid rakendame.

 1. Keskkonna-ärevus ja keskkonna-positiivsus

Sel aastal on suurelt teemaks keskkonna-ärevus või “öko-ärevus” ning teisest küljest vastukaaluks keskkonna-positiivsus. Paljude rahvusvaheliste uuringute põhjal tähendab keskkonna-ärevus, et inimesed tunnevad stressi, muret ja isegi nukrust kliimamuutuste ja looduse pärast. See tunne tekib eriti siis, kui inimesed mõtlevad keskkonnaprobleemidele nagu ülemaailmne soojenemine, tormid ja metsatulekahjud.

Siinkohal on keskkonnateadlaste, aiandusspetsialistide ja kommunikaatorite töö mõista neid keskkonnaprobleeme ja selgitada neid nii, et kõik saaksid aru, mis toimub ja kuidas erinevad osapooled neid lahendada saaksid. Spetsialistid peavad rääkima inimestele lahendustest viisil, mis ei tekita lootusetust. Eksperdid ise usuvad, et on oluline jääda positiivseks ja motiveerituks, sest tulevik on väärt, et selle nimel töötada. See tähendab, et kuigi “öko-ärevus” on reaalne, peaksime keskenduma lahendustele ja mitte kaotama lootust parema tuleviku osas.

Seevastu öko-positiivsus kajastab suundumust keskenduda keskkonnaalastele lahendustele ja positiivsetele muutustele. See on mõtteviis, mis keskendub positiivsetele ja konstruktiivsetele viisidele, kuidas lahendada keskkonnaalaseid probleeme ja tegeleda kliimamuutustega. See lähtub ideest, et kuigi keskkonna ja kliimaga seotud väljakutsed on tõsised ja sageli hirmutavad, on võimalik ja vajalik tegutseda lootusrikkalt ja optimistlikult.

Palusalu Aedade tiimiga usume, et igaüks meist saab aidata kaasa parema keskkonna loomisele, olgu selleks siis väikese isikliku aia loomine või suuremate rohealade arendamine. Meie jaoks on see võimalus näidata, kuidas aiandus võib olla keskkonnasõbralik ja jätkusuutlik.

Mida saab iga tavaaiapidaja enda aias ise looduse ja kliima heaks ära teha?

 • Loodussõbralik aiandus: kasuta oma aias loodussõbralikke aiandusvõtteid, nagu orgaaniliste väetiste ja taimekaitsevahendite kasutamine, mis on ohutumad keskkonnale ja loodusele. PS! Muidugi tuleb ka siin arvestada sobivate kogustega.
 • Tolmeldajasõbralikud taimed: istuta oma aeda tolmeldajasõbralikke ning erinevatele putukatele huvipakkuvaid taimi. Need taimed võiksid kohalikele putukatele olla toiduks ja varjupaigaks ning aidata säilitada bioloogilist mitmekesisust.
 • Vee säästmine: kasuta vett säästvalt, näiteks kogudes vihmavett taimede kastmiseks või kasutades tilkkastmissüsteeme, mis vähendavad vee raiskamist. Samuti kujunda oma ilu-peenrad kastmisvabalt, valides sobivad taimed.
 • Kompostimine: komposteeri orgaanilisi jäätmeid: kui sul on aed, tuleb sealt ka palju materjali komposti jaoks. Komposteerimine mitte ainult ei vähenda prügilatesse suunatavate jäätmete hulka, vaid pakub hiljem ka looduslikku väetist sinu aiale.
 • Vähenda keemiliste ainete kasutamist: vähenda pestitsiidide ja herbitsiidide kasutamist aias, mis võivad kahjustada keskkonda. Alternatiivina kasuta looduslikke kahjuritõrjevahendeid ja haiguste ennetamise meetodeid. Haiguseid ja kahjureid aitab ennetada ka näiteks mitmekesine ja mitmekülgne istutusala.
 • Toeta kohalikke ökosüsteeme: istuta taimi, mis toetavad kohalikke ökosüsteeme ja looduslikke elupaiku, aidates seeläbi säilitada looduslikku mitmekesisust sinu piirkonnas. Looduslik mitmekesisus omakorda aitab kaasa sinu aia “tervisele” (kasurid, linnud).

Z-põlvkond ja aianduse tulevik
Tehnoloogia võidukäik on andnud noortele inimestele suurema hääle kui kunagi varem! Z-põlvkond (sün. ca 1997-2012) on tegevusele suunatud ja ei karda enda eest seista. Uuringud näitavad, et Z-põlvkonna kirg muutuste järele annab uut energiat ka teistele põlvkondadele. Kogu maailmas usub 52% inimestest, et just nemad mõjutavad muutuste toimumist.

2. Horti-Futurism

See trend ühendab aianduse ja futurismi, tuues esile julgeid ja heledaid, isegi helendavaid, elemente. Horti-futurism on kaasaegne aiandus- ja maastikukujunduse trend, mis ühendab endas tulevikuvisioonid ja traditsioonilise aianduse elemendid. See suundumus kujutab endast taimede ja aedade kasutamist uudsetel ja innovaatilistel viisidel, pöörates erilist tähelepanu tehnoloogiale ja keskkonnasäästlikkusele. 

Horti-futurismi näiteid, mida jälgida, on näiteks suletud terraariumi-ökosüsteemid, ellujäämisaiad ja ööaiad, mis säravad öises tähevalguses.

 • Suletud ökosüsteemidega terraariumid: need on omamoodi miniaiad klaasnõudes, mis loovad suletud keskkonna taimede kasvamiseks. Need süsteemid simuleerivad looduslikku ökosüsteemi väikses mastaabis ja võivad olla isevarustavad, vajades väga vähe inimese sekkumist. See kajastab horti-futurismi rõhku säästvale ja iseseisvale taimekasvatusele.
 • “Ellujäämisaiad”: need aiad on kujundatud mõeldes ise hakkama saamisele ja nn. “ellujäämisele”. Need keskenduvad toidu- ja ravimtaimedele, võimaldades aiapidajatel kasvatada oma toitu ja ravimtaimi. Ellujäämisaiad peegeldavad horti-futurismi soovi toetada jätkusuutlikkust ja enesevarustamist.
 • Ööaiad: need tulevad eriti hästi esile öisel ajal, kasutades taimi, mis peegeldavad valgust või lausa sädelevad pimedas. Sellised aiad võivad hõlmata ka valgustustehnoloogiaid, mis rõhutavad taimede ilu öösel. See trend näitab horti-futurismi huvi eksperimenteerida taimede ja valguse koosmõjudega, luues aedasid, mis on ilusad nii päeval kui ka öösel.

Taimedest püütakse kasutada ebamaise ilmega sukulente, neoonsete toonidega, halli või hõbedase varjundiga ning kirjude lehtedega taimi. 
Kuigi Palusalu Aedades peame olulisemaks ajatut, looduslähedast disaini, oleme avatud mõningatele kaasaegsetele elementidele, et pakkuda midagi ka uuendusmeelsetele huvilistele. See on meie jaoks võimalus näidata, kuidas traditsiooniline aiandus võib kohtuda kaasaegse disainiga.

3. Goth gardening ja kalmistu aiandus

Goth gardening või gooti stiilis aiandus, on huvitav ja 2024. aastal üha populaarsemaks muutuv trend, mis peegeldab meie kultuuri kasvavat huvi okultismi ja tumedamate teemade vastu. See suundumus on jõudnud tõsisesse faasi, kus uuritakse pimedust, lagunevaid paiku ja luuakse esteetiliselt meeldejäävaid aedu. Kindlasti ei piirdu see vaid eraaedade, vaid kindlasti ka kalmistute kujundamisega. 

Goth gardening hõlmab endas mitmeid aspekte ja stiile:

 • Kultuuriline taust: meie kultuuri huvi okultismi ja tumeda esteetika vastu on viinud goth gardening’i populaarsuseni. Näiteid sellest trendist võib leida popkultuurist, nagu Netflixi seriaali “Wednesday” meeldejääv kasvuhoonestseen või videomäng “The Last of Us”, kus maagilised ja surmavad seened on massidele samaaegselt nii võluvad kui ka hirmutavad.
 • Sotsiaalmeedia mõju: hashtagid nagu #Gothgarden, #VictorianGardens, #Halloweengardens, #Steampunk ja #Tombstonetourism on sotsiaalmeedias kogunud üle 430 tuhande postituse, näidates selle trendi laiaulatuslikku populaarsust ja kõnetavust erinevatele põlvkondadele, eriti aga Z-põlvkonnale.
 • Stiil ja esteetika: gooti stiilis aiandus keskendub tumedatele, müstilistele elementidele aianduses. Selles võib kasutada tumedaid või öösel helendavaid taimi, Viktoria ajastu (1837-1901) aedade elemente, Halloweeni-teemalisi kaunistusi ja steampunk-stiilis (aurupunk) kujunduselemente. Samuti võib see stiil sisaldada matmispaikadega seotud elemente, nagu näiteks hauakividega kaunistatud alad või aiad, mis on kujundatud mälestuspaikadena.
 • Sügavam tähendus: gooti stiilis aiandusel on sügavam tähendus, mis ületab pelgalt esteetilise poole. See võib olla viis uurida ja mõtestada elu ja surma teemasid, leida ilu kaduvuses ja lagunemises ning luua ruumi mõtisklusteks.

2024. aastal on see trend võtnud tõsisema suuna, kus aianduse ja matmispaikade kultuuriline seos on muutunud veelgi tugevamaks! Inimeste huvi gooti stiilis aedade ning ka kalmistu aianduse vastu ei piirdu pelgalt ajutise moenähtusega, vaid kujuneb sügavamaks ja püsivamaks huviobjektiks.

Kuigi see on nišitrend, tunnustame kultuurilist mitmekesisust aianduses. Eesti kalmistutel on kindlasti palju potentsiaali arenguks. Koduaias sellise trendi kasutamine tundub kindlasti meie kultuuriruumis ootamatu ja võõras. Palusalu Aedades jätkame siiski looduspäraste ja inglise stiilis aedade kujundusega, pakkudes samas nõuandeid ja inspiratsiooni neile, kes soovivad katsetada midagi uut ja unikaalset.

 

4. Insect Love

“Insect Love” ehk huvi putukate vastu on viimasel ajal muutunud oluliseks teemaks nii aianduses kui ka disainis ja popkultuuris. See huvi väljendub mitmel moel:

 • Putukate esteetiline väärtustamine: erinevate putukate, nagu mardikate, liblikate ja mesilaste keerukus ja värviküllus on leidnud tee peavoolu. Nende kujutised ilmuvad nüüd kodukaunistustes nagu patjadel, tapeetidel, lambivarjudel, ehetes, vaipades ja isegi lastetubades. See näitab, kuidas putukate ilu on hakanud rohkem inimesi köitma ja kuidas see huvi on laienenud ka kaugemale aiandusest.
 • Teavitustöö ja haridus: Shubber Ali, Garden for Wildlife™ tegevjuhi sõnul aitab kasvav huvi ja teadlikkus putukate vastu suurendada huvi taimede vastu, mis neid toidavad. See tähendab, et inimesed hakkavad rohkem mõistma putukate ja taimede vahelist olulist seost ning selle tähtsust ökosüsteemile.
 • Näited mainekatest üritustest: Chelsea lillešõul oli sel aastal märkimisväärne hulk surnud puitu, mis toetab putukaid ja nende levikut – alates Cleve Westi langenud kasepuust kuni Tom Massey skulpturaalse paigalduseni. See näitab, kuidas putukate toetamine ja nende olulisus on muutumas järjest olulisemaks ka suurematel ja mainekamatel aiandusüritustel.
 • Aiapidajate kasvav huvi: Rahvuslik Aiandusuuring (läbiviinud National Gardenin Association) näitas, et aastast aastasse on 10% rohkem inimesi istutanud taimi mesilaste, liblikate ja lindude jaoks. Lisaks on alates 2019. aastast peaaegu kahekordistunud kohalike taimeliikide ostmine (Ameerika Ühendriikides). See statistika kinnitab, et üha rohkem inimesi tunnevad huvi putukasõbraliku aianduse vastu ja teevad teadlikke valikuid, et toetada kohalikke ökosüsteeme.

Meie jaoks on putukate roll ökosüsteemis alati olnud keskne. Oleme pühendunud taimede valikule, mis toetavad putukate elukeskkonda ja aitavad kaasa bioloogilisele mitmekesisusele. See trend on loomulik jätk meie pikaajalistele põhimõtetele.

                           5. Tõstetud ja ripp-aiad

Tõstetud ja vertikaal-aiad on muutumas üha populaarsemaks, eriti linnapiirkondades, kus elamispind on piiratud. See trend on vastus kasvavale linnastumisele ja ruumi piirangutele, mida kogevad paljud linnaelanikud.

Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni prognooside kohaselt elab 2050. aastaks 89% inimestest linnapiirkondades. See suurenev linnastumine tähendab, et rohkem inimesi elab väiksemates korterites või majades, kus pole traditsioonilist aiaruumi. Tõstetud aiad pakuvad lahendust neile, kes soovivad aiandusega tegeleda, kuid kellel puudub maalapp aia pidamiseks.

Konteineraiad on muutumas samuti veelgi populaarsemaks, kuna need võimaldavad inimestel kasvatada taimi konteinerites, mis sobivad hästi väiksematele rõdudele, terrassidele või isegi aknalaudadele. Meie piirkonnas polegi ruumipuudus ehk niiväga reaalne probleem, kuid maailma mastaabis mõjutab see mõndagi. 

Eriti populaarseks ennustatakse saavat rippuvad aiad. Need on konteineraedade alamkategooria, kus taimi kasvatatakse rippuvates konteinerites. Rippuvad aiad mitte ainult ei säästa ruumi, vaid loovad ka atraktiivse visuaalse efekti, tuues rohelust ja värvi linnaruumi.

Vertikaalsed ja rippuvad aiad on ideaalsed lahendused linnaaiandusele. Kui sinulgi on kodu nii linnas kui maal ja soovid kitsastes tingimustes midagi kasvatada, siis vali sobivad konteinerid ja hakka aga pihta!

6. Kogukonnad ja loodusega ühendumine

Kogukondlik ühendus loodusega on aianduses ja maastikukujunduses kasvav trend, mis rõhutab jätkusuutlikkust ja kogukonna kaasamist.
See suundumus kajastub järgmistes aspektides:

 • Keskkonnateadlikkus ja näitused: 2023. aasta Chelsea lillešõul oli peaaegu iga väljapanek keskendunud keskkonnateadlikkusele. Paljud neist keskendusid jätkusuutlikele ja tõhusatele kogukonnaaedadele, näidates, kuidas aiandus võib olla osa suuremast keskkonnaalasest teadlikkusest ja lahendustest.
 • Vastuhakk traditsioonilisele aiandusele: Praegune ajastu on mäss traditsiooniliste, korrapäraste, mittepõliste ja suure hooldusvajadusega aedade vastu. See nn “anti-garden” või “chaos-garden” ajastu peegeldab soovi luua aedu, mis on loomulikumad, vähem hooldatud ja rohkem kooskõlas kohaliku ökosüsteemiga.
 • X-, Y-, ja Z-põlvkondade kirg jätkusuutlikkuse vastu: need põlvkonnad on kirglikud jätkusuutlikkuse suhtes. Nad soovivad jätkusuutlikkust oma toidus, riietes ja taimedes ning eriti oma kogukondades. See näitab, et jätkusuutlikkus ei ole ainult isiklik valik, vaid ka laiem sotsiaalne ja kogukondlik eesmärk.
 • Kohaliku muutuse vajadus: inimesed soovivad nüüd rohkem kui kunagi varem muutusi ellu viia kohalikul tasandil. See tähendab, et nad vajavad nõuandeid, ühendust ja tooteid, mis aitavad neil seda eesmärki saavutada.
 • Inspiratsioon ja tegevus: aiandusettevõtted ja organisatsioonid saavad inimesi inspireerida ja tegevusele motiveerida, olles liidrid ja pakkudes rõõmu. Jäädes ökoloogiliselt positiivseks, saavad nad olla eeskujuks ja aidata inimestel luua muutusi oma kogukondades.

Loodusega saab igaüks luua ühendust kasvõi väikesel aialapil. Kui oled siiani vaid aiapidamisest unistanud, siis julgustan sind suuremalt mõtlema ja tegutsema – see toob nii palju rõõmu ja rahulolu!

7. Cyber Lime – Aasta Värv

Aasta värv: Cyber Lime on 2024. aasta värvitrend, mis ühendab endas erksust ja kaasaegsust. See värv on märkimisväärne oma ereda, peaaegu neoonrohelise tooni poolest, mis väljendab energiat ja elujõudu. Cyber Lime’i tähtsus ja kasutusvaldkonnad on järgmised:

 • Energeetiline ja ergutav: Cyber Lime on elav ja erksa tooniga, mis mõjub kehale ja meelele ergutavalt. Selle hüpererk roheline toon sümboliseerib looduse ja tehnoloogia võimast ühendust, rõhutades mõlema valdkonna olulisust tänapäeva maailmas.
 • Looduse ja tehnoloogia ühendus: Cyber Lime kujutab endast looduse ja tehnoloogia sümbioosi, viidates sellele, kuidas kaasaegsed tehnoloogiad võivad töötada kooskõlas looduslike elementidega, luues uusi võimalusi ja lahendusi.
 • Kaasavus ja moevaldkond: see värv on saamas populaarseks moemaailmas, kus see on tunnustatud kui sooneutraalne ja dopamiini tooni esindaja. Cyber Lime’i kasutamine rõivastuses ja aksessuaarides väljendab kaasavust ja julgustab inimesi katsetama julgemaid ja rõõmsameelsemaid toone.
 • Mitmekülgne sobivus: hoolimata oma eredast välimusest, sobib laimiroheline paljude erinevate värvidega. See näeb suurepärane välja kõrvuti fuksiaroosagaga, erkoranžide, kollaste ning roosade ja lillade toonidega, luues elava ja rõõmsameelse värvipaleti. Samuti tuleb laimiroheline hästi esile musta kõrval ja sobib hästi kokku neutraalsete toonidega nagu valge ja beež.

 Palusalu aia tööde jaoks on see võimalus lisada aedadele kaasaegset puudutust, kasutades seda värvi aktsendina. Samal ajal jätkame ka looduslähedaste toonide kasutamist, et säilitada meie aedade rahulik ja looduslik ilme.

Aasta 2024 on Palusalu Aedade jaoks põnev aeg, mil saame ühendada oma traditsioonid uuenduslikkuse ja kaasaegse aianduse suundumustega. Oleme pühendunud sellele, et pakkuda parimat võimalikku aiakogemust, samal ajal austades meie kohustust looduse ja jätkusuutlikkuse ees.

Jaga postitust:

Seotud artiklid

Vaade 2024. aasta aiatrendidele

2024. aasta toob meile aiandusmaastikul uusi ja põnevaid suundumusi, mis mõjutavad kogu aiandusmaailma. Vaatame üle, kuidas sina saad neid trende enda aia kujundamisel kasutada ning

aiatrendid 2023

Aiatrendid 2023

2023. aasta aiatrendid on väga palju mõjutatud eelmiste aastate väljakutsetest: kuumalained, hinnatõus, eraldatus ja väliruumi kasutamine toa pikendusena, rohkem aega enda jaoks, jätkusuutlikkus. Esikohal on

Maria Palusalu

Kes ma olen ja miks siin kirjutan?

Minu nimi on Maria Palusalu. Kasvasin üles maal põldude, lillepeenarde ja loomade keskel – mu isa pidas lehmi, pulle, lambaid, sigu, kanu, hobuseid kui olin

Scroll to Top