palusalu aiad

Kas hooldusvaba aeda on üldse olemas?

hooldusvaba aed

Jah ja ei. Las ma seletan veidi lähemalt. Eesti asub parasvöötme metsavööndis, mis tähendab seda, et kui inimene oma tegevusega siin piirkonnas midagi ei teeks, siis kasvaks siin lihtsalt mets! Seega, kui Sul on aed ja kui sa seda üldse mitte kunagi ei hooldaks, siis kasvaks sinna mets. Ajapikku, aga kasvaks.

Täiesti hooldusvaba aeda pole olemas! Mis siis on? Kui kujutad ette tüüpilist koduaeda lillepeenarde, marjapõõsaste, viljapuude, väikese köögiviljapeenra, muru ning hekiga ja kui Sul endal on selline aed olemas, siis tead, et selle hooldamiseks kulub päris palju aega ja palju tööd. Eriti siis, kui soovid, et Su aed laitmatu välja näeks.

Tegelikult võib aed väga kaunis välja näha ja samal ajal võid teha oluliselt vähem tööd ja seda lausa nautida, kui seni harjunud oled. Kuidas siis nii? Väga lihtne:

  • Kui jälgid aia kujundamisel, kuidas, mida ja kuhu planeerid säästad hiljem oluliselt aega aia hooldamisel. Näiteks munakividest peenraserv on väga suure hooldusvajadusega.
  • Kui valid aega säästvad kooslused: mõned püsilillekooslused vajavad suve jooksul maksimaalselt 2-3 korda hooldamist kui teised kooslused vajavad iga 2-3 nädala tagant rohimist.
  • Kui tead hooldamisel õigeid tehnikaid ja kasutad õigeid tööriistu, käib hooldus kordades kiiremini ja saad väiksema vaevaga ilusama tulemuse. Peale selle säästad ka oma tervist. Näiteks pika varrega kobestiga saad töö kiiremini ja selga säästes tehtud.
  • Kui oskad aega aiatöödel planeerida ja tead, millised tööd tekitavad aega juurde ja millised söövad aja ära.
  • Kui lõpetad tööde edasilükkamise (ojaa!)
  • Kui kasutad istutusaladel multši. NB! Puukooremultš ei sobi kõigile taimedele, see sobib eelkõige puudele-põõsastele. Vale multši kasutamine võib kergesti tööd juurde tekitada!

Ja tegelikult võiks seda nimekirja veel pikendadagi! Päriselt on võimalik aeda nii korras hoida, et Sa pole aia ori. Näiteks meie aeda (ca 2 ha) hoidis mu ema Reet Palusalu mingil ajal üksi korras (põhitöö kõrvalt)!! Ta pidi selleks lihtsalt uued võtted ja meetodid kasutusele võtma, et see toimiks. Ja muidugi tahe, kirg ja tagasiside külalistelt aitasid ka kaasa 😉

Kui Sul on väiksem aed ja Sa oled üksi, siis on see vabalt Sullegi tehtav. Oluliselt kiiremini, väiksema vaevaga ja suurema rõõmuga. Ole ainult avatud uuteks lahendusteks, mis Sind aitavad!

Maria

Jaga postitust:

Seotud artiklid

Vaade 2024. aasta aiatrendidele

2024. aasta toob meile aiandusmaastikul uusi ja põnevaid suundumusi, mis mõjutavad kogu aiandusmaailma. Vaatame üle, kuidas sina saad neid trende enda aia kujundamisel kasutada ning

aiatrendid 2023

Aiatrendid 2023

2023. aasta aiatrendid on väga palju mõjutatud eelmiste aastate väljakutsetest: kuumalained, hinnatõus, eraldatus ja väliruumi kasutamine toa pikendusena, rohkem aega enda jaoks, jätkusuutlikkus. Esikohal on

Maria Palusalu

Kes ma olen ja miks siin kirjutan?

Minu nimi on Maria Palusalu. Kasvasin üles maal põldude, lillepeenarde ja loomade keskel – mu isa pidas lehmi, pulle, lambaid, sigu, kanu, hobuseid kui olin

Scroll to Top