Päris tihti võib aias kohata taimi, mis „hakkavad oma elu“ elama – nad külvavad ennast seemnetega edasi või lähevad risoomide abil aias „rändama“. Miks see probleem on? Peenar ei näe enam nii korrastatud välja, Sul on vaja teha palju rohkem tööd, et peenart jälle korda saada. Võsundilised taimed võivad muutuda nii agressiivseks, et söövad teised taimed välja.
Teisest küljest ei pea see alati olema probleemiks! Sellistel iselevivatel taimedel on ka suur potentsiaal, mida saame väga hästi aia kujundamisel ära kasutada. Selliseid taimi saad ise paljundada ja oma aia kujunduses kasutada. Kui nad ennast ise külvavad, ei pea Sa eraldi hakkama taimi peenrasse istutama vaid rohid lihtsalt suurema osa taimedest välja ja jätad mõne üksiku peenrasse efekti andma. Risoomidega levivate taimede eeliseks on ka see, et seal kus nad kasvavad, ei kasva umbrohud (üheaastased), sest nende jaoks pole seal lihtsalt ruumi ja valgust. Osade seemnetega levivate taimede eeliseks on see, et nende seat võid leida uusi sorte.
Miks taimed peenras rändama lähevad? Eelkõige sellepärast, et neil on peenras sobivad kasvutingimused, nende seemned viljuvad ja valmivad meie kliimas.
Milliseid taimi võib lasta minna peenras rändama?
- Kurekellad – jäta alles mõned üksikud taimed, et neile jääks arenemisruumi. Õitsemise ajal eemalda kõik taimed, mille õis pole enam piisavalt suur või dekoratiivne, kurekellad armastavad omavahel „seguneda“ ja kaotavad seeläbi oma parimad omadused.
- Verev sõrmkübar – jäta alles mõned üksikud taimed, et neile jääks arenemisruumi.
- Lumeroos – jäta alles mõned üksikud taimed või istuta väikeseid taimi uude kasvukohta. Lumeroosidel läheb mitu aastat, enne kui väikesed taimed õitsema hakkavad.
- Harilik öölill – jäta alles mõned üksikud taimed, et need saaksid ilusti areneda. Öölilled annavad efekti kevad-suvisel ajal, kus püsikute õitseaeg pole veel õieti alanud ja sibullilled hakkavad lõpetama.
- Kuukress – jäta alles müned üksikud taimed, et need saaksid ilusti areneda. Kuukressid õitsevad samuti üleminekuajal, kui püsikute õitsemine pole veel alanud. Lisaks on neid hiljem dekoratiivsed viljad.
- Purpur siilkübar – soodsas kasvukohas paljuneb eelkõige algliik. Sordid ei paljune seemnetega. Jäta alles mõned taimed või istuta edasi uude kasvukohta.
- Aed-leeklill – paljuneb mõnikord ka seemnetega ja „seguneb“ teiste aed-leeklille sortidega. Võib tekkida uusi haiguskindlaid, seisukindlaid, kauaõitsevaid sorte. Kui tahad, võid katsetada uute sortide aretamist.
- Hiid-ogaputk ‚Miss Willmott’s Ghost‘ – külvab ennast hästi edasi ja annab vahetaimena peenrale palju juurde. On sammasjuurega ja seetõttu on suuremate taimede ümberistutamine keeruline. Rohimise käigus jäta alles mõned taimed, et neil oleks piisavalt ruumi arenemiseks.
Milliste taimede levikut peaks piirama?
- Luht-kastevars – kasuta steriilsete (mitte viljuvate) õitega sorte. Kui kasutad viljuvate õitega sorte, mille seemnetel lased valmida ja maha pudeneda, külvavad nad ennast nagu „lina“. Võib osutuda suureks probleemiks, kui soovid, et Su peenar väga korras oleks. Võid lõigata õied enne seemnete valmimist pealt ära, siis ei külva ennast edasi.
- Faasseni naistenõges – seemnest külvanud taimedel pole tihti emataime omadusi ja taimedel pole suurt dekoratiivset väärtust.
- Piparmünt ja teised võsunditega levivad mündid – istuta need kuhugi potti VÕI selliste taimedega kokku, mis on sarnase levikukiirusega VÕI sellisesse kohta, kus nad võivad ise toimetada ja omas tempos kasvada. Kui soovid hoida ühe kohapeal, pead nende kasvu labidaga piirama.
- Piibeleht – istuta sobivasse kooslusesse, näiteks varjulisse kasvukohta/ metsa alla koos sarnaseid tingimusi vajavate püsikutega.
- Kirjulehine naat (harilik naat) – naat jääb naadiks isegi kui tal on dekoratiivsed lehed. Kasuta teda samamoodi sellistes kohtades, kus ta võib kasvada pinnakatjana või kus ta võib ise tegutseda. Pane kokku selliste taimedega, mis on konkurentsivõimelised.
- Longus metsvits – väga uhke püsik, mis levib risoomidega. Pane kokku selliste taimedega, mis on konkurentsivõimelised. Kui läheb liialt laiali võid piirata labidaga.
- Siberi naistenõges – samuti väga uhke ja pikaajaline õitseja, mida tuleks kasutada sellises koosluses, kus teised taimed temaga hakkama saavad. Meil on ta koos näiteks hariliku põdrakanepiga (valgeõieline sort), kus nad teineteisest läbi kasvavad ja huvitava koosluse tekitavad.
Jälgi oma aias taimede levikut ja käitumist – nii saad aimu, kas pead selle taime välja vahetama, teise kohta istutama või piisab natuke selle suunamisest.
Sobivate püsikute leidmiseks oma aeda olen kokku pannud nimekirja püsikutest 6-le enamlevinud kasvukohale. Nimekirja saad alla laadida selle lingi kaudu: https://palusalu-aiad-ou.ck.page/bed42e481c
Soovin Sulle põnevat katsetamist!
Maria