palusalu aiad

Mis on viljapuude ja marjapõõsaste lõikamisel kõige olulisem?

viljapuude lõikamine

Koduaias on väga oluline, et viljapuid üldse lõigatakse. Paljudes kodudes seda ei tehta või tehakse väga harva. Lõikus on oluline korraliku saagi, kvaliteetsete puuviljade ja marjade saamiseks, aga ka haiguste vältimiseks. Lõikamata viljapuud lähevad väga tihedaks, viljad jäävad väikeseks, roheliseks, hapuks. Üksteise vastu hõõrduvad oksad vigastavad teineteist vastastikku, sellistest kohtadest pääsevad sisse näiteks seenhaigused. Marjapõõsad kasvavad samuti tihedaks, saagikus langeb ja marja maitse pole enam see, mis oli varem.

Kui viljapuid lõigatakse, on oluline:

  1. et ei lõigataks liiga palju korraga – tekib väga suures koguses vesivõsusid, millega on pärast palju tööd, võra läheb väga tihedaks ja samuti langeb puuviljade kvaliteet. Lisaks rikutakse puu võra, mis ei näe peale lõikust enam hea välja. Väga tihti näen Eestimaal ringi sõites ka seda varianti – kui lõigatakse, siis ikka korralikult.
  2. lõige tuleb teha korralik ja puhas – oksi ei murta, ega tõmmata koos koorega küljest, vajadusel tehakse viimistlemiseks lisalõige spetsiaalse noaga.
  3. et lõige ei oleks liiga sügaval – vaata, kus asub oksaring, ära lõika sellest altpoolt. Oksaringi jälgimine ja õige lõikuskoha leidmine vajab harjutamist.
  4. et lõige ei oleks liiga kõrgel – liiga kõrgelt tehtud lõike puhul jäävad alles tüükad, mis kuivavad ja millest lähevad puu tüvesse haigustekitajad.
  5. et viljapuu lõikus toetaks puu loomulikku võrakuju – nii ei pea vägisi puu kasvule vastu töötama.
  6. kui sul on erikujuga viljapuu (näiteks spaleer), siis sellist puud vormitakse juba noorest east saati. Ka sellsel puul ei tehta niisama kardinaalseid võra kuju muutvaid lõikusi.

Milliseid oksi marjapõõsastel lõigata?

Valgel ja punasel sõstral on 2-3 aastased oksad vilja kandvad. See tähendab, et neist nooremad (1.a) oksad jäetakse alles, ära võib lõigata vaid väga peenikesed ja nõrgad oksad. Vanemad oksad, mis on väga jämedad, lõigatakse põõsast välja. Tavaliselt piisab 3-4 suure oksa välja lõikamisest.

Mustal sõstral kannavad vilju 1-2 aastased oksad. Vanemad oksad tuleks põõsast eemaldada. Väga tihti näen sõstrapõõsaid, mis kasvavad kuskil suurte viljapuude all varjus, nad on väga hädised ja nõrga kasvuga – vaata kriitilise pilguga üle, kas põõsaste kasvukoht on ikka õige, kas põõsad kannavad väärtuslikku saaki ja kas oled neile aegajalt ka väetist pannud. 30 aastat tagasi istutatud põõsas ei pruugi praegu enam väärtuslikku saaki anda.

Karusmarja viljad kasvavad 1-3 aastaste külgmiste okste küljes. Tihtipeale muutub karusmari tihedaks – sellisel juhul tuleb põõsa seest eemaldada oksad, mis sisse kasvavad, nõrgad ja peenikesed oksad, aga loomulikult ka juba surnud oksad.

Vaarika lõikamine on veidi muutunud just uute sortide aretamise tõttu. Suvel (juulis) valmivad sordid kannavad marju 2. aasta okstel ja peale saagi kandmist, need oksad surevad. Suviste sortide puhul lõigatakse välja need surnud/ kuivanud, suvel saaki kandnud oksad. Lõigata võid nii sügisel kui ka järgmisel kevadel. Noortest võrsetest lõikad välja väga peenikesed oksad, millelt nagunii suurt saaki loota pole.

Sügiseste sortide puhul (sordid, mis kasvatavad võrse, õitsevad ja viljuvad samal aastal) lõigatakse kevadel maha kõik võrsed. Sellistel sortidel kasvavad suvel uued võrsed, mis siis sügisel marju kannavad.

Milliseid tööriistu selleks kasutada?

  1. Peenikeste okste lõikamiseks kasuta oksakääre, näiteks Felco.
  2. jämedamate okste lõikamiseks kasuta oksatange – näiteks Fiskars. NB! oksatangidega ära lõika viljapuid! Oksatangidega ei sa viljapuudel teha puhast lõikust. Muidugi võid kasutada, kui saega tüükad maha lõikad.
  3. Viljapuudel kasuta jämedamate okste saagimiseks korralikku ja töökindlat oksasaagi – näiteks Silky. Viljapuude lõikamisel läheb väga tihti vaja lausa mitut saagi: suuremat ja robustsemat, aga ka peenema lehe ja otsaga, et saag mahuks igale poole vahele ilma allesjäävat koort vigastamata.

Lae endale siit alla ka 10 nõuannet viljapuude lõikamiseks: https://palusalu-aiad-ou.ck.page/c008d8acb5

Soovin Sulle jõudu kevadtöödel

Maria

Jaga postitust:

Seotud artiklid

Vaade 2024. aasta aiatrendidele

2024. aasta toob meile aiandusmaastikul uusi ja põnevaid suundumusi, mis mõjutavad kogu aiandusmaailma. Vaatame üle, kuidas sina saad neid trende enda aia kujundamisel kasutada ning

aiatrendid 2023

Aiatrendid 2023

2023. aasta aiatrendid on väga palju mõjutatud eelmiste aastate väljakutsetest: kuumalained, hinnatõus, eraldatus ja väliruumi kasutamine toa pikendusena, rohkem aega enda jaoks, jätkusuutlikkus. Esikohal on

Maria Palusalu

Kes ma olen ja miks siin kirjutan?

Minu nimi on Maria Palusalu. Kasvasin üles maal põldude, lillepeenarde ja loomade keskel – mu isa pidas lehmi, pulle, lambaid, sigu, kanu, hobuseid kui olin

Scroll to Top