palusalu aiad

Kuidas alustada aia kujundamist vanas talukohas?

Kuidas alustada aia kujundamist vanas talukohas

Kuidas alustada aia kujundamist, kui Sul on vana talukoht, kus midagi on juba olemas? Vanad puud, võib-olla eelmise perenaise lillepeenrad ja ümber maja nõgese-, umbrohu-, naadiväli. Need viimased kuuluvad väga tihti sellise vana talukoha juurde, kus pikalt pole keegi tegutsenud.

Räägin Palusalu aia saamisloost. Meie aed oli samamoodi vana talukoht. Ümberringi olid nõgesed, naadid ja takjad rinnuni. Maja taga oli suur õunaaed, mida praegu enam ei ole. Vanast õunaaiast on alles kaks õunapuud, mis on kaasatud kujundusse.

Millest me alustasime? Siin oli väga palju eelmiste põlvkondade pahna ja prahti, mida tuli koristama hakata. Esmalt tulekski alustada sellest, et sa tekitad endale puhta platsi – kõik krundile kokku kogutud varandus, prügi, vanaraud jms tuleb viia prügimäele. Kui Su krundil on vanad lagunenud hooned, mida enam ei saa renoveerida või mida ei ole plaanis kasutada, saab nende koristamisega alustada. Kui selliseid asju ei ole, siis võib alustada juba haljastuse poolega. 

Võsastunud talukohalt tuleks eemaldada väärtusetu võsa. Vaata hindava pilguga, võib-olla on väärtusetu võsa hulgas ka väärtuslikke noori või juba vanemaid puid, mida tasub säilitada.

Kui oled koristamisega jõudnud nii kaugele, et maja ümbrus on puhas, siis saad alustada samm-sammu haaval aia kujundamisega. Enne, kui hakkad käiguradu ja peenraid rajama, tuleks kindlasti nende asukohad paberil läbi mõelda ja paika panna.

Üks võimalus on alustada muru rajamisega, et koduümbruses oleks võimalik puhta ja kuiva jalaga ringi liikuda. Kui oled otsustanud kasutada jalgradu, siis tuleks loomulikult need esimesena rajada. Järgnevatel aastatel saad jätkata peenarde rajamisega. Aed on pidevas arengus ja ühe aastaga ei pea kõike korraga valmis saama. Aed on ka ilus juba siis, kui ta on koristatud.

Meie alustasime oma aia rajamist maja ümbruse peenardega. Kaevasime esmalt need peenrad puhtaks ja seejärel läksime edasi majast kaugemale. Hoonetest eemal saime juba traktoritega peale minna ja pinnase ettevalmistust teha. Kündisime põllu üles, kultiveerisime, äestasime, tasandasime, libistasime üle ja saime sinna murualad koos istutusaladega rajada. 

Majast kaugemal asuvate alade ettevalmistusel kasutasime musta kesa, mis aitab püsiumbrohtudest jagu saada. Mustast kesast hoolimata tuleb istutusalad läbi kaevata ja juurumbrohud välja võtta. Samuti on püsililledele oluline, et kasvupinnas oleks piisavalt kobe.

Peenarde rajamist alusta näiteks olemasolevatest peenardest või maja lähedusse uue peenra rajamisega. Vanas taluaias on sellised peenrad tihtipeale püsiumbrohtu (naati, orasheina, osja, ohakat) täis. Umbrohtu kasvanud peenar tuleb uuesti umbrohust puhtaks teha. Selleks kaevatakse kõik püsililled sealt välja ja lammutatakse juppideks, et kõik umbrohujuured nende puhmastest kätte saada. Seejärel kaevatakse peenar läbi ja võetakse välja kõik püsiumbrohujuured.

Enne kui hakkad ettevalmistatud peenrale taimi istutama, tee endale istutusplaan. See aitab paigutada taimed õigete vahekaugustega õigesse kohta ja peale selle saad kujundada sellise peenra, mis õitseb kevadest sügiseni. Plaan on oluline ka taimede tükiarvu välja selgitamiseks.

Korralikult ettevalmistatud istutusalale saad plaani järgi istutada tagasi peenrast välja kaevatud taimed, aga ka uued. Umbrohuvabalt rajatud istutusala on hiljem väga palju kordi lihtsam hooldada. Võta see töö ette ja naudi pärast lihtsat hooldust.

Lae endale alla ka 10 nippi, kuidas aiatöödel aega säästahttps://palusalu-aiad-ou.ck.page/e71259097a

Või lae alla nimekiri 7 sammuga, kuidas alustada aia kujundamist, kui oled soetanud krundi põllulehttps://palusalu-aiad-ou.ck.page/fa0c8830dd

 

Jaga postitust:

Seotud artiklid

Vaade 2024. aasta aiatrendidele

2024. aasta toob meile aiandusmaastikul uusi ja põnevaid suundumusi, mis mõjutavad kogu aiandusmaailma. Vaatame üle, kuidas sina saad neid trende enda aia kujundamisel kasutada ning

aiatrendid 2023

Aiatrendid 2023

2023. aasta aiatrendid on väga palju mõjutatud eelmiste aastate väljakutsetest: kuumalained, hinnatõus, eraldatus ja väliruumi kasutamine toa pikendusena, rohkem aega enda jaoks, jätkusuutlikkus. Esikohal on

Maria Palusalu

Kes ma olen ja miks siin kirjutan?

Minu nimi on Maria Palusalu. Kasvasin üles maal põldude, lillepeenarde ja loomade keskel – mu isa pidas lehmi, pulle, lambaid, sigu, kanu, hobuseid kui olin

Scroll to Top