Selle aasta talvel olen palju kokkupuutunud aiapidajate murega just ilma osas. Jaanuar on ikka veel soe ja õiget talve pole saabunud. Mis saab järgmisel aiahooajal? Kui talv lõpuks saabub, kui kauaks ta jääb? Mida teha kõigi nende kahjuritega, kes talve ilusti üle elavad? Kas sibullilled ja viljapuud elavad ootamatu külma üle? Kas lumi tuleb? Ja nii edasi…
Ära muretse liialt sellepärast, mida veel pole! Loodus teeb oma töö ja omad korrektuurid. Tuleb see, mis tuleb! Tee endast olenevad ettevalmistused, jälgi ilmateadet ja käitu siis sellele ja oma võimalustele vastavalt. Vaata seda „probleemi“ hoopis teisest küljest ja küsi endalt, kuidas on see mulle võimalus? Mida saan aia heaks praegu teha, et kevadisi töid jaotada ja vähendada? Toon Sulle siinkohal mõned näited, mida praegu aias teha saaksid.
- Alusta viljapuude lõikamisega – praegu on väljas ideaalsed temperatuurid viljapuude lõikamiseks. Kasuta seda aega ja hakka sellega pihta!
- Tee marjapõõsad korda – vaarikad, sõstrad, tikrid – lõika välja vanad oksad, vaarikatel eemalda eelmisel aastal vilja kandnud oksad. Vajadusel saad ehitada põõsastele uued toed, et oksad marjade koorma all maha ei painduks.
- Lõika ilupõõsaid – vaata oma aed üle pilguga, millised põõsad vajavad noorenduslõikust, millised harvendamist, millised vormilõikust. Saad selle töö praegu väga hästi ära teha.
- Püga hekki – kui suvel ei jõudnud või kui hekk kasvas talveks vormist välja, kasuta sooja aega hekkide pügamiseks. Praegu võid väga vabalt elupuu- ja kuusehekki vormi pügada. Ei mingit higistamist palava päikese käes!
- Tee peenarde servad korda – lõika labidaga peenra servad ühtlaseks, eemalda peenrasse kasvanud umbrohud nii servast kui ka peenra pealt.
- Kaeva peenrast välja laiutama hakanud taimed – nüüd on veel värskelt meeles, millised taimed peenart vallutama on hakanud ja kus nad asuvad. Võta labidas välja ja pane piirid paika. Vajadusel kaeva need taimed peenrast täielikult välja.
- Tee uute peenarde ettevalmistusi – kui Sul on hea liivane või kergem savimuld, saad praegu väga lihtsalt uusi peenraid kaevata: nii püsilillede, maitsetaimede kui köögivilja tarbeks.
- Jaga oma püsilillepeenral kasvavaid taimi – seda mitmes mõttes. Kui taimed on kasvanud suuremaks, saad neid jagada ja paljundada, et luua kordusistutusi aias. Kordused aitavad aiast luua tervikut. Taimede ülejääki võid jagada sõbrale, naabrinaisele… Kas praegu võib siis istutada? Jah, osasid püsikuid võib praegu vabalt istutada! Praegu ära jaga ja istuta külmaõrnu püsikuid.
- Multši peenraid – kui Sul on aianurgas veel lehehunnik, mis ootab kõdunemist, siis just sel talvel on väga hea mõte viia see otse peenrale, kus tulbid ja nartsissid juba välja pungitavad. Lehemultš aitab neid kaitsta ka saabuva külma eest, kui lund ei peaks tulema.
- Tee puudealused korda – kui Su viljapuud või ilupuud kasvavad muru sees, tuleks nende alused hoida mustana. Miks? Sellepärast, et umbrohi või muru vajavad samuti pinnasest vett ja toitaineid. Teine oluline põhjus on puude tüvede ümbruse hooldamine – trimmerdades rikud väga kergesti vilja- või ilupuu koort ja muruniidukiga ei pääse piisavalt lähedale. Ka seal on oht, et rikud puu tüve.
Tööde jaotamine on väga oluline oskus aiatööde koormuse vähendamisel. Kasuta seda suurepärast võimalust ja tee kasvõi üks töö praegu ära, et kevadest rohkem rõõmu tunda.
Jälgi ilma ja reageeri vastavalt! Küsi alati, kuidas on see mulle ja mu aiale võimaluseks.
PS! Rohkem nõuandeid viljapuude lõikamiseks leiad siit: https://palusalu-aiad-ou.ck.page/c008d8acb5
Maria