KÜLALISPOSTITUS MAARAHVA E-POELT
Siine jutt on suunatud peamiselt neile, kes ei ole veel suvelilledega jõudnud tegeleda, kuid kel mõlgub meelel sel alal kätt proovida. Suvelilled loovad majapidamisse positiivseid emotsioone, olgu selleks korteri rõdul olev ampel, rõdukast, potid terrassil või oma maja peenar.
Saame ette üldise pildi, mil viisil võid suvelilledega alustada, kui rajad endale rõdu- või terrassiaeda.
Suvelilled seemnest või noortaimest?
Nagu taimede puhul ikka, on võimalik ka suvelilleseemnest noortaim ette kasvatada. Kui mugavus saab võitu, siis osta aianduspoest juba ettekasvatatud istutusvalmis noortaimed.
Kui lähed ettekasvatamise teed, on õige aeg sellega tegeleda juba märtsikuus. Nii saad soojade kevadööde saabumisega tõsta õue esimesed rippuvate õitega lilleamplid ja istutada õuepottidesse lillemütsid.
Paljud suvelilled nagu mätashari või ripp-lõvilõug pistetakse mulda juba märtsis, kuna külvist taimedeni kulub kaua aega.
Ette- või edasikasvatamine võib olla eelistuse ja maitse asi, kuid rahaliselt ja ajaliselt on mugav lahendus kasutada noortaimi. Noortaimede aktiivne müük kauplustes toimub juba märtsis ja aprillis.
Milliseid lilli kannatab veel aprilli lõpus ette kasvatada?
Aprilli lõus leidub nii mõnigi lill, mis vajab vaid lühikest ettekasvatusaega suutes seemnest tugevaks noortaimeks virguda juba mai lõpuks.
Nendeks on päevalilled, suvedaalia ja erinevad õlelilled. Mainimata ei saa jätta pruudisõlgi ja peiulillli, mis on head proovikivid alustavale asjaarmastajale. Mõlemad on vastupidavad ning kauaõitsevad suvelilled, mille ettekasvatamise puhul kestab õitsemine juunist kuni öökülmadeni. Peiulill on värvikirevate õitega, mille seemned on parajalt suured, et neid mugavalt üks haaval mulda pista. Pruudisõlg on uhke täidisõitega ning päikselembeline lill.
Soovitus taimede (mitte)pikeerimiseks
Kui soovid mugavaks jääda, võid hoiduda taimede lahutamise ehk pikeerimise vaevast. Selleks muretse vaid taimekassetid ja pisikesed istutuspotid ning kasvata beebitaimed eraldatult. Hiljem on neid lihtne peenrasse või lillenõudesse ümber istutada ning taimede lahutamine ei ole vajalik.
Millised on vähenõudlikud suvelilled?
Paratamatult on inimene loomult mugav, mistõttu kerkib küsimusi, et millised suvelilled on iseseisvad ega vaja ülemäära hoolt. Tuleb tõdeda, et vähenõudlikud suvelilled nagu eelmainitud peiulill ja pruudisõlg on ühtlasi ühed populaarsemad. Olles pisut lühema kasvuajaga, on need siiski vastupidavad taimed, kannatades otsekülvi ehk otse peenrale külvamist.
Seega kui sul ettekasvatamiseks aega pole ning sobivaid noortaimi poelettidelt ei leia, jääb üle vähenõudlike suvelillede maikuine otsekülv. Tundub lihtne? – jätka lugemist. 🙂
Millised suvelilled sobivad otsekülviks?
Tea, et võrreldes müügil olevate noortaimede valikuga, on suvelillede seemnete valik üüratu, mistõttu on sul suurem mänguala. Külviaeg on saabumas just mai teises pooles, mil peenardel on nö. muld soojenenud (10-15 C pinnas). Otse kasvukohale ja avamaale võib panna nii erinevaid saialilli, rukkililli, klarkiaid, lillherneid, sametlilli, kressi kui ka muid aiamaalilli.
Minu lemmikuks on kosmos, mille erkvärviga õied tulevad eriti ilmsiks, kui selle tihedaks kasvanud pehme lehestikurohelus peenraala täielikult enda alla võtab.
Otsekülvi puhul, palun ole tähelepanelik ning veendu, kas soovitud lill seda üldse tolereerib. Paljud taimed ei kannata ilma ettekasvatamiseta peenrale minekut, kuna sellest tulenevaid ohte on mitmeid – tugev tuul, ebasobiv külvimuld või külmad ööd. Teame oma kliima puhul hästi, milliseid ootamatusi kevad endas kätkeb.
Seemne idanemise edukus sõltub suuresti mulla soojusest ja niiskuse tasemest.
Külva seemned otse amplisse
Otsekülvi amplisse võiks aset leida pigem hõredama puistega. Veel esinevate külmade ööde puhul hoia ampel siseruumis kuniks ilmad soojenevad. Valmis noortaimede puhul pista sinna kuni 5 noortaime. Muude anumate puhul lähtu proportsioonist ning oma kainest hinnangust.
Meenuta vana aiandustõde – iga taim vajab kasvamiseks ruumi. 😉
Kasvukohtade puhul lase loovus valla 🙂
Samas tuleb tõdeda, et ampel või suurem pott ei ole ainukesed kasvukohad. Disaini silmas pidades, võid oma kodumajapidamises erinevaid esemeid taaskasutada. Anna loovusel minna ning mõtle välja oma dekoratiivne viis kauneid õisi eksponeerida.
Inspiratsiooniallikaks võin soovitada Maalehe raamatut nimega „Terassi ja rõdutaimede leksikon“, millest ammutad palju disainiideid.
Lilleanumatesse sobib Aprillis külvata näiteks lillhernes ja mungalill. Lillherned on päikest armastavad pikema õitseperioodiga liblikõielised, mis ei karda tuult ega vihma. Mungalill on eelkõige ronitaim, mis lisaks amplitele sobib ka rõdukastidesse, aknalauale ja suurematesse rippuvatesse vaasidesse ja pottidesse. Eelistab rammust liivasegust aiamulda.
Kokkuvõttes
Suvelillede kasvatamiseks on mitu võimalust:
- kas kasvatad need seemnest ise;
- ostad ettekasvatatud noortaime (nn beebitaime), mida kodus edasi kasvatada;
- ostad juba valmis istiku, mille võid kohe tema kasvukohale panna või…
- külvad seemned mais otse peenrale või potti.
Maarahva e-pood
https://maarahvapood.ee/